سیگار عامل تشدیدکننده بیماری‌های عصبی

محمد تقی جغتایی امروز در حاشیه همایش بین‌المللی علوم اعصاب در گفت‌‌وگو با فارس اظهار داشت: با تاسیس مرکز علوم اعصاب در دانشگاه علوم پزشکی شیراز و انجام بسیاری از جراحی‌های مغز و ایمپلت‌های مغزی پیشرو، این دانشگاه‌ در میان دیگر دانشگاه‌های کشور در وضعیت ویژه‌ای قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه دخانیات و سیگار عامل تشدیدکننده بعضی از بیماری‌های عصبی به ویژه آلزایمر و پارکینسون است، افزود: در مطالعات عصب شناسی افزایش توان و سلامت مغز باعث تصمیم ‌گیری در مهارت‌های کلامی و حافظه‌ای دانش‌آموزان، دانشجویان و دیگر اقشار جامعه شده‌ است.

رئیس انجمن علوم اعصاب ایران خاطرنشان کرد: برای افزایش توان مغزی دانش‌آموزان و دانشجویان، ستاد علوم و فناوری شناختی اقدام به تشکیل دور‌ه‌های آموزشی عصبی و مغز شناختی در مدارس کرده‌ و در این راستا هرساله در آذرماه نیز مسابقه‌‌های با عنوان مغز شناخت با حضور هزاران دانش‌آموز با هدف افزایش مهارتی جامعه هدف برگزار کرده‌ است.

جغتایی تصریح کرد: حوزه علوم اعصاب نورساینس از سال 1950 میلادی تاکنون از سوی محققان، دانشمندان و اساتید علوم اعصاب در مورد شناسایی مغز به عنوان جعبه سیاه مطالعات وسیعی شامل تصویربرداری، نقشه برداری و تحریکات در عمق مغز و نیز سلول‌های مولکولی ارائه داده‌ و به موفقیت بسیاری دست یافته‌اند.

وی بیان داشت: از سال 1990 تا 2009 میلادی به‌عنوان دهه مغز شاهد انقلاب و انفجاری در تولید مطالعات مغزی و تغییر باور‌ها نسبت به ساختار علوم اعصاب هستیم.

 ایران پرچمدار علوم اعصاب

 مشاور وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه ایران پرچم‌دار علوم اعصاب به‌ویژه در زمینهٔ هوش مصنوعی، زبان‌شناختی و علوم اعصاب مولکولی است، افزود: یک‌چهارم مقاله‌های پزشکی دنیا به‌ویژه ایران مربوط به علوم اعصاب است.

جغتایی تصریح کرد: با تغییر رویکرد نسبت به علوم اعصاب بسیاری از بیماران غیرقابل درمان با پیشرفت تکنولوژی در حوزه پزشکی به‌ویژه علوم اعصاب شناختی درمان شده‌اند.