اجتماعی شدن سلامت یکی از عوامل موفقیت کنترل بیماری های غیر واگیر است

معاون اجتماعی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر لزوم اجتماعی شدن سلامت، گفت: در اجتماعی شدن سلامت، مشارکت مردم، افزایش سواد سلامت، توجه به آسیب های اجتماعی و همکاری های بین بخشی در نظام سلامت بسیار مهم است.
به گزارش وبدا، دکتر سید محمدهادی ایازی در اجلاس اجتماعی شدن سلامت؛ کلان منطقه 10 کشوری اظهار داشت: باید در مسیر اجتماعی شدن سلامت گام برداریم چون جامعه به سمت صنعتی شدن پیش می رود و فاصله طبقاتی افزایش می یابد و اگر طرح تحول سلامت اجرا نمی شد، مشکلات جدی برای مردم پیش می آمد. از سوی دیگر با کاهش منابع و افزایش سطح انتظارات از نظام سلامت نیز روبرو هستیم.
وی با اشاره به تصویب سند کنترل بیماری های غیر واگیر تصریح کرد: بیماری های غیر واگیر عامل 76 درصد از مرگ و میرها در کشور است و از این رو کنترل این بیماری ها در دستور کار شورای عالی سلامت و امنیت غذایی و وزارت بهداشت قرار گرفته و برای موفقیت آن، اجتماعی شدن سلامت ضروری و لازم است.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت، تشکیل مجمع ملی سلامت، شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، مجامع استانی و شهرستانی سلامت را نشانه ای از حمایت سیاسی از نظام سلامت عنوان کرد و افزود: در این مجامع با همکاری های بین بخشی، بر تامین سلامت جامعه و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر تاکید می شود چون 75 درصد از عوامل موثر در نظام سلامت، خارج از اختیارات وزارت بهداشت است.
دکتر ایازی خاطرنشان کرد: مشارکت مردم در تامین سلامت بسیار مهم بوده و به همین خاطر است که روز به روز شاهد افزایش مشارکت اقشار مختلف در تامین سلامت هستیم. تشکیل سفیران سلامت دانش آموزی و دانشجویی، فعالیت سمن ها و کانون های محله نمونه هایی از این مشارکت است.
وی ضمن تقدیر از خیّرین سلامت به دلیل کمک به حوزه سلامت، گفت: خیّرین در سال گذشته 1700 میلیارد تومان به حوزه سلامت کمک کردند که قدردان آنها هستیم و وجود آنها را برای نظام سلامت، غنیمت و فرصت می دانیم، چراکه آنها اقدامات بزرگی در این حوزه انجام داده اند.
دکتر ایازی افزود: ابتدای دولت یازدهم، 13 همراه سرای بیماران در کشور وجود داشت، اما امروز تعداد آنها به 80 همراه سرا افزایش یافته و شبکه ملی همراه سراهای بیماران تشکیل شده تا مشخص شود که همراه سراها باید چگونه ساخته و تجهیز شوند. همچنین هزینه احداث این همراه سراها توسط مردم و خیّرین تامین شده است.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت نقش همکاری های بین بخشی در ارتقای سلامت را مهم ارزیابی کرد و افزود: سال گذشته 336 هزار نفر در حوادث ترافیکی مصدوم شدند و اگر وزارت بهداشت اقدامات مشترکی را با وزارت راه و شهرسازی، شهرداری ها و پلیس راهنمایی و رانندگی در جهت ارتقای فرهنگ رانندگی انجام دهد، شاهد حوادث و مصدومان کمتری خواهیم بود.